Kraków Airport w Balicach zapisał się na kartach historii jako pierwszy port regionalny w Polsce, który obsłużył 10 milionów pasażerów w ciągu jednego roku. Jubileuszowy pasażer przyleciał rejsem PLL LOT z Tokio przez Warszawę. Pan Mateusz jest Krakowianinem i wracał z żoną Ewą z podróży poślubnej. Na lotnisku czekało na niego wiele niespodzianek
Krakowskie lotnisko jest obecnie największym portem po warszawskim Okęciu. Według prognoz, do końca roku obsłuży ono ponad 11 milionów pasażerów. Obecnie lotnisko oferuje ponad 160 połączeń do 40 krajów rocznie, a przyszłe plany inwestycyjne obejmują m.in. rozbudowę terminala pasażerskiego i budowę drogi startowej.
Dynamiczny rozwój lotnisk regionalnych w Polsce
W tym roku obchodzimy 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Od tego czasu udział portów regionalnych w rynku lotniczym wzrósł z 31 proc. w 2004 roku do 63 proc. w 2024 roku, co obrazuje ich rosnącą rolę w krajowym i międzynarodowym transporcie lotniczym. W 2023 roku liczba pasażerów obsłużonych na polskich lotniskach po raz pierwszy w historii przekroczyła 50 mln, osiągając wynik 52 mln. W tym roku prognozowany jest wynik ponad 57 mln obsłużonych pasażerów na wszystkich lotniskach, co przewyższa założenia bazowe prognozy przygotowanej na początku roku dla Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
– Odczuwam ogromną satysfakcję z powodu tak dynamicznego rozwoju polskich lotnisk regionalnych. Biją one kolejne rekordy. 10 milionów w Krakowie, 4 miliony we Wrocławiu, ponad milion w Rzeszowie. Ma to kluczowe znaczenie dla wygenerowania odpowiednio wielkiego ruchu pasażerskiego, co jest niezbędne w kontekście budowy i przyszłego funkcjonowania Centralnego Portu Komunikacyjnego – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Zgodnie z analizami Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), porty przesiadkowe i regionalne pełnią różne, ale wzajemnie uzupełniające się funkcje. Dlatego po powstaniu nowego lotniska krajowego regionalne porty lotnicze nadal będą pełnić istotną rolę w układzie gospodarczym i komunikacyjnym Polski.
Wyniki przewozowe pokazują, że krajowy sektor lotniczy rozwija się w szybkim tempie, a polscy pasażerowie coraz chętniej korzystają z możliwości podróży lotniczych. Przykładem jest wspomniane lotnisko we Wrocławiu, które kilka dni temu świętowało odprawienie 4-milionowego pasażera, co stanowi nowy rekord. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. port ten odprawił o 17 proc. więcej pasażerów niż w analogicznym okresie 2023 roku i o 26 proc. więcej niż w roku 2019. W listopadzie br. natomiast Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów przekroczył milion pasażerów, co oznacza wzrost o 11 proc. w porównaniu do 2023 roku i 47 proc. w stosunku do 2019 roku.
Źródło: MI