Egzaminy na aplikację radcowską i adwokacką odbędą się 30 września

Aplikacja to wciąż najlepsza droga do zdobycia zawodu radcy i adwokata – informuje serwis Prawo.pl. Poprzednie lata pokazały, że zarówno z egzaminem adwokackim, jak i radcowskim lepiej radzą sobie osoby, które ukończyły aplikacje

Jak podaje serwis Prawo.pl, w tym roku aplikanci mogli zgłaszać swoje kandydatury drogą elektroniczną – poprzez radcowski system EWNAR, a jeśli chodzi o aplikację adwokacką – elektroniczny System Obsługi Adwokatury.

Sam egzamin na aplikację będzie miał tradycyjną formę – przypomina Prawo.pl. Będzie to test jednokrotnego wyboru, a pozytywny wynik zapewni prawidłowa odpowiedź na 100 (ze 150) pytań. Termin do złożenia zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką upłynął 16 sierpnia 2023 r. i nie podlega przywróceniu.

Według informacji Prawo.pl poprzednie lata pokazały, że zarówno z egzaminem adwokackim, jak i radcowskim lepiej radzą sobie osoby, które ukończyły aplikacje. W przypadku adwokatów najwyższy poziom zdawalności uzyskali aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji – około 90 proc. Wśród osób przystępujących do egzaminu bez ukończenia aplikacji odsetek ten wyniósł 65 proc. – czytamy w serwisie Prawo.pl.

„W roku 2023 mamy nieco więcej kandydatów na aplikację radcowską niż w roku ubiegłym” – stwierdził na łamach Prawo pl. radca prawny dr Bartosz Szolc-Nartowski, przewodniczący Komisji Aplikacji w Krajowej Radzie Radców Prawnych.

Według eksperta portalu Prawo.pl w ostatnich trzech latach ta liczba oscyluje wokół 3 tys. kandydatów w całej Polsce. Najwięcej kandydatów ubiega się o przyjęcie na aplikację w Okręgowych Izbach Radców Prawnych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku.

Źródło: PAP MediaRoom